TRENING - 16. ĆWICZENIA CZAKR

TRENING - 16. ĆWICZENIA CZAKR

Istnieje wiele ćwiczeń służących pobudzaniu i oczyszczaniu czakr. Te przedstawione poniżej cechują się prostotą i jednocześnie dużą skutecznością.

1. Medytacja z oddechem

Jedną z najprostszych technik pobudzania czakr jest pełny jogowski oddech (lub zwyczajny głęboki oddech) połączony z wyobrażaniem sobie, że wdychamy i wydychamy powietrze przez czakrę i że rozświetla się ona czystym światłem (lub przypisanym jej kolorem) za każdym wdechem.

2. Medytacje na kolejnych czakrach wg Sherwooda

Dla każdej czakry zacznij od oddechu przez czakrę i wizualizowania sobie kuli energii w kolorze odpowiadającej kolorowi czakry w miejscu, gdzie czakra się znajduje. Następnie postaraj się przenieść swoją świadomość do tej kuli energii, stać się nią i skupić się na obrazach i uczuciach związanych z daną czakrą. Dla czakry podstawy (czerwień) będą to obrazy związane z ziemią, naturą, rytmami przyrody i zakorzenieniem. Dla czakry seksualnej (pomarańcz) będą to odczucia magii i zachwytu oraz związane z kreacją. Dla czakry splotu (żółty) skupiamy się na empatii, wierze w siebie i zadowoleniu. Dla czakry serca (zieleń) skupiamy się na miłości i promieniowaniu nią. Dla czakry gardła (błękit) koncentrujemy się na uczuciu triumfu, możliwości decydowania o sobie, odwadze, wolności i radości płynącej z siły. Dla czakry trzeciego oka (indygo) medytujemy nad świadomością i jaźnią.

3. Proste ćwiczenie oczyszczające

Wyobraź sobie w medytacji, ze cale twoje ciało przepełnia świetlista energia. Skoncentruj się na pierwszej czakrze, niech się rozświetli tą energią. Poczuj, jak czerwona energia rozświetla najpierw okolice tej czakry, a potem rozlewa się po całym ciele, dociera wszędzie i przepełnia każdą część ciała tym właśnie rodzajem energii.

Praktykuj to na każdej kolejnej czakrze (podczas tej samej medytacji). Zakończ powracając do wizualizacji białej, świetlistej energii, która rozpływa się po całym ciele i wyrównuje w nim energie wszystkich czakramów.

4. Otwieranie czakr (za R. Brucem)

Wznieś energie od swoich stop do czakry postawy. Użyj swoich wyobrażonych, mentalnych rąk, by ją otworzyć - możesz to uczynić "rozdzierając" ją tymi rękoma lub otwierając w inny sposób. Następnie wepchnij do niej energię Powtórz 7 razy.

Kontynuuj dla kolejnych czakr, powtarzając dla nich 3 razy i za każdym razem pamiętając o tym, aby przejść przez wszystkie czakry, które są "po drodze".

Podczas całego ćwiczenia mięśnie powinny być zupełnie rozluźnione.

Po zakończeniu ćwiczenia poczuj, jak twoje mentalne ręce zamykają wszystkie czakry i kierują energię łagodnie w dół. Nie wolno lekceważyć tego etapu, gdyż jego zaniedbanie może prowadzić do tego, ze będziemy "krwawić energią" z nie zamkniętych czakr, co może prowadzić do wycieńczenia.

5. Mantrowanie na czakramach.

Zacznij od wejścia w medytacje. Zwróć uwagę na pierwszą czakrę, aż poczujesz w niej mrowienie. Wykonaj do niej wdech i bez zatrzymania oddechu wydech. Na wydechu śpiewaj z tej czakry OM. Śpiewane dźwięki muszą wywoływać rezonans w czakrze, współbrzmiące wibracje. Śpiewaj OM trzy razy dla każdej czakry, podnosząc go o jeden ton za każdym razem, gdy przechodzisz do wyższej czakry, zaczynając od G dla pierwszej czakry (przejdź przez siedem kolejnych tonów gamy).

Gdy skończysz, posiedź jeszcze pięć minut w milczeniu, skupiając się na odczuciach ciała i wyjdź z medytacji.

Jest to silnie pobudzające ćwiczenie, nie należy go stosować przed snem.

6. Medytacja o cechach związanych z czakrami.

Medytacja ta polega na koncentracji na czakrze i jednoczesnym medytowaniu nad jakąś odpowiadająca jej cechą. Można to połączyć z oddechem przez czakrę. Oto przypisane czakrom cechy:

Czakra podstawy: niewinność, bezpieczeństwo
Druga czakra: przyjemność, niezależność
Czakra splotu słonecznego: dostatek, przebaczenie, szacunek
Czakra gardła: wolność, spontaniczność
Trzecie oko: mądrość, cierpliwość, sprawiedliwość
Czakra korony: piękno, szczęście

Źródło: Acheront.net (portal prowadzony od 2002 do 2008 roku przez Vincenta oraz Acheronta)


Bottom