TRENING - 01. WIZUALIZACJA

TRENING - 01. WIZUALIZACJA

1. Naucz się obserwacji. Gdy gdzieś jesteś i nie masz nic do roboty, obejrzyj otoczenie, a potem zamknij oczy i postaraj się je jak najdokładniej odtworzyć. Otwórz oczy i porównaj swój obraz z rzeczywistością, a następnie znów je zamknij i popraw go.

Jest to podstawowe ćwiczenie, które można praktykować w wolnych chwilach, na przykład na przystanku lub w innych sytuacjach, w których nie mamy konstruktywnych zajęć. Można uczynić z tego grę grupową - po przyglądaniu się jakiemuś obiektowi, jedna osoba wciąż widząca obiekt zadaje pytania na temat jego szczegółów osobie, która już się na niego nie patrzy.

Można wymyślać wiele odmian tej praktyki, na przykład wziąć album malarstwa, wpatrywać się w obraz przez jakiś czas, a potem starać się go odtworzyć w wyobraźni, lub starać się odtwarzać w pamięci z fotograficzną dokładnością twarze członków rodziny, znajomych, a nawet osób przypadkowo zaobserwowanych na ulicy.

To samo można i trzeba przećwiczyć na innych zmysłach, w podobny sposób.

2. Usiądź w medytacji i wyobraź sobie jakiś jeden nieskomplikowany obiekt, nie budzący w tobie większych emocji. Może to być np. jabłko, kostka do gry, jakikolwiek przedmiot, którego wygląd i inne cechy dobrze znasz. Owoce nadają się do tego doskonale, ponieważ pozwalają na ćwiczenie wszystkich zmysłów, ze smakiem i węchem włącznie. Można też "bawić się" w ten sposób z bardziej abstrakcyjnymi kształtami, np. bryłami geometrycznymi.

Obejrzyj obiekt dokładnie, tworząc jak najdokładniejszy jego obraz. Potem dotknij go, sprawdź, jaki jest w dotyku. Powąchaj, posmakuj, uderz nim o coś i posłuchaj dźwięku. Przeanalizuj go dogłębnie.

Skuteczna wizualizacja w magii jest nie tylko wyraźna, ale i długotrwała. Dlatego nie rób tego ćwiczenia pośpiesznie. Postaraj się poświęcić co najmniej kilka minut na każdy jego etap.

3. Zazwyczaj mamy kłopoty z utrzymaniem wyobrażenia wielu obiektów naraz. Stwórz w wyobraźni tablicę i wykonuj na niej proste działania matematyczne, wymagające "widzenia" wielu cyfr naraz. Dodawanie kilku wielocyfrowych liczb "w słupku" lub pisemne mnożenie nadaje się do tego doskonale. Jeśli masz awersję do matematyki, wyobrażaj sobie rozłożonych kilkanaście kart do gry, które potem się przekłada w różne miejsca, lub grę w szachy, lub cokolwiek innego, co jest złożone z wielu odrębnych od siebie obiektów, ustawionych w konkretny sposób. Zaczynaj od niewielu obiektów, 4-5, przechodząc potem powoli do dwudziestu paru.

Jeśli sprawia ci to trudność, łatwiej może być zacząć od rearanżowania w wyobraźni elementów, które widzisz swoim fizycznym wzrokiem. Doskonale do tego nadają się szachy i ćwiczenie wyobrażania sobie sytuacji na szachownicy po kilku ruchach lub inne tego rodzaju gry umysłowe, wymagające wizualizacyjnego przewidywania.

4. Włącz film, w którym grają nie znani ci aktorzy, ale jedynie go słuchaj, nie oglądając go. Wyobrażaj sobie obraz. Możesz ten film nagrać, obejrzeć go potem i porównać swoje wyobrażenie z filmem. Możesz też obejrzeć film bez głosu i wyobrażać sobie, jakim tonem i co mówią poszczególne osoby. Staraj się naprawdę "usłyszeć" w głowie ich głos, ich ton i barwę.

5. Synestezja to zjawisko "mieszania się zmysłów" - gdy człowiek zaczyna słyszeć kolory, lub widzieć dźwięki, lub odbierać jeszcze jakimś zmysłem wrażenie "przeznaczone" dla innego zmysłu. Zjawisko to występuje po zażyciu niektórych narkotyków, lecz w tym ćwiczeniu będziemy starali się doznać go bez takiej pomocy.
Posłuchaj jakiejś muzyki, i wyobraź sobie, że bardzo chcesz przekazać jej istotę komuś głuchemu. Możesz posługiwać się tylko obrazem. Stwórz w swojej głowie obrazy, które jak najlepiej "opowiadają" tę muzykę, swój własny teledysk do niej. Podobnie, popróbuj "przetłumaczyć" w swojej wyobraźni obraz na dźwięk, obraz na zapach, dźwięk na dotyk itd.

6. Poćwicz też wyobraźnię kinetyczną. Spróbuj leżąc wyobrażać sobie, że stoisz, lub (co znacznie prostsze) jadąc pociągiem wyobrażać sobie, że jedziesz w przeciwnym kierunku, niż naprawdę jedziesz. Wiele osób lubi się w to bawić podczas jazdy nie mając świadomości, że jest to w rzeczywistości magiczne ćwiczenie umysłu. Twoje wyobrażenie powinno "nałożyć się" na rzeczywistość tak, żeby ją do końca przesłonić, przynajmniej dla ciebie, w twoim świecie.

7. Czytaj książki s-f i fantasy lub bajki dla dzieci. Bajki dla dzieci - tych młodszych - szczególnie nadają się do ćwiczenia wizualizacji, bo przedstawiony w nich niesamowity świat wymaga kreatywnej wyobraźni.

8. Baw się. Klocki, lalki i inne typowe zabawki dają wyobraźni wielkie pole do popisu. Dużo może dać kontakt z dziećmi, których wyobraźnia jest nieskrępowana. Jeśli masz w rodzinie kilkuletnie dziecko, czas z nim spędzony nie będzie czasem straconym, zarówno emocjonalnie dla was obojga, jak i w aspekcie rozwijania wyobraźni. Kobiety mają zwykle większe talenty magiczne od mężczyzn, nie z powodu nierówności płci, lecz doświadczenia macierzyństwa i przygotowania psychicznego do tego doświadczenia - kobiety chętniej i więcej przebywają z dziećmi i uczą się rozumieć ich świat i sposób myślenia.

9. Gdy opanujesz podstawy tworzenia trwałych i wyraźnych obrazów, zacznij się bawić budowaniem i projektowaniem w umyśle rzeczy takich jak krajobraz, budowla itp. Pracuj nad jednym obrazem przez wiele dni, dodając szczegóły i dokładnie go poznając, nie zostawiając w nim białych plam. W wielu zakonach ezoterycznych jednym z zadań było wybudowanie sobie domu albo zamku w taki sposób - kamień po kamieniu, ze stopniowym dodawaniem wszystkich szczegółów, łącznie z meblami, dywanami, ozdobami oraz ludźmi. Była to praca na lata (!).

10. Odgrywaj w wyobraźni własne filmy i scenki z udziałem znanych ci osób albo aktorów. Wyobrażaj sobie na twarzach znanych ci ludzi emocje, których nigdy u nich nie widziałeś w rzeczywistym świecie - śmiech ponuraka, płacz twardziela, entuzjazm cynika. Ułatwieniem może być wykorzystanie jakiejś sceny z filmu, jaką znasz na pamięć i odegranie jej w wyobraźni zastępując aktorów występujących w prawdziwym filmie innymi znanymi ci osobami, z tą samą mimiką, tonem głosu itp.

11. Dokonuj "wirtualnych spacerów" po znanych ci miejscach. Leżąc z zamkniętymi oczami lub będąc gdzie indziej, przejdź się w wyobraźni po swoim mieszkaniu, okolicach swojego domu lub innym dobrze ci znanym miejscu. Zaangażuj w to wyobrażenie wszystkie zmysły - wzrok, słuch, dotyk, węch...

Źródło: Acheront.net (portal prowadzony od 2002 do 2008 roku przez Vincenta oraz Acheronta)


Bottom