Leksykon termonologii wampirycznej

Leksykon termonologii wampirycznej

Incubus
ogólne artykuły

Leksykon terminów wampirycznych w języku polskim jest zadaniem ciężkim i niemal niemożliwym, a to ze względu na brak dla nich odpowiedników w naszej mowie, która pod tym względem jest dość uboga. Dlatego też terminy, które nie dały się przetłumaczyć zostały przedstawione w oryginale. Oczywiście jestem zawsze otwarty na wszelkie sugestie i konsultacje ze strony jakiegoś biegłego językoznawcy...

BloodBar Spływająca Krew [blood-luna.org]

leksykon terminologii wampirycznej sanguine.pl [blood-luna.org]
Atak psychiczny (ang. psychic attack) - termin określający atak psi-wampira. Każde czerpanie czyjejś życiowej energii, bez wiedzy ofiary ataku - przeprowadzone z uszczerbkiem dla jej zdrowia - znaczące naruszenie aury, pobranie dużej ilości.

Aura - pole energii otaczające każdego człowieka w odległości paru centymetrów od jego ciała. Pobranie energii wymaga przeniknięcia przez nie. Aura ma różne barwy w zależności od każdego człowieka i jej charakterystyka kolorystyczna może świadczyć np. o chorobie. Uszkodzenie aury odbija się niekorzystnie na stanie całego organizmu. Posiada ona zdolność regeneracji.

leksykon terminologii wampirycznej sanguine.pl [blood-luna.org]
Bestia (ang. beast) - pierwotna, zwierzęca natura każdego wampira. Jest to destruktywny, zimny stan umysłu, kiedy przestaniesz go kontrolować, on zacznie rządzić Tobą.

Biały łabędź (ang. white swan) - nie-wampir, ktoś komu przeszkadza wampirzy styl życia, nie jest tolerancyjny, a wręcz wrogo usposobiony.

leksykon terminologii wampirycznej sanguine.pl [blood-luna.org]
Czarny łabędź (ang. black swan) - nie-wampir, kochanek, przyjaciel, znajomy, który nie czuje potrzeby czerpania energii z innych, ale który zawsze miał wampirze inklinacje, zainteresowania. Może (lub równie dobrze nie) pokazywać się w miejscach spotkań Społeczności, ale generalnie rozumie nasz styl życia.

Chi - chiński termin określający życiową energię (siłę życia). Chi jest energią bioelektryczną, która utrzymuje nasze ciała na odpowiednim poziomie. Wampiry energetyczne i wiele psionicznych uważa, że mogą manipulować chi i żywić się nią, by zaspokoić ich głód. Można stwierdzić, że w pewnym stopniu wampiry żywiące się krwią, też konsumują chi, gdyż wierzymy, że właśnie we krwi znajduje się spore stężenie tej energii.

Coven (dosł. związki) - organizacje lub jednostki, które czczą wampirzy styl życia, działają pod określonym "sztandarem", wyznają określone ideały, tradycje, z natury zamknięte, z panującą wewnątrz nich hierarchią, rytuałami, etykietą.

Człowiek (ang. human) - termin często używany, żeby odróżnić kogoś, kto nie jest wampirem. Termin ten jest mylący, gdyż sugeruje, że wampiry nie są ludźmi.

leksykon terminologii wampirycznej sanguine.pl [blood-luna.org]
Dawca (ang. donor) - ktoś, kto dobrowolnie i mniej lub bardziej bezinteresownie oddaje/dzieli się swoją krwią, energią życiową.

Droga Inkubusa (ang. the way of Inkubus) - wnikanie w sny innych osób najczęściej sny o podłożu erotycznym. Nazwa pochodzi od męskich demonów żywiących się energią seksualną. Patrz też sukkubus.

leksykon terminologii wampirycznej sanguine.pl [blood-luna.org]
Energia psychiczna (ang. psychic energy) - odnosi się do energii emocjonalnej, lub energii żywiołów (woda, ogień, powietrze, ziemia), także siły życiowej, która otacza i jest zawarta w każdej żywej istocie.

leksykon terminologii wampirycznej sanguine.pl [blood-luna.org]
Fetyszysta (ang. blood fetishist) - w znaczeniu nas interesującym, jest to człowiek, który jest seksualnie zainteresowany krwią - widokiem, zapachem, smakiem. Z reguły nie ma fizycznej potrzeby spożywania krwi i zadowala się małymi jej ilościami.

leksykon terminologii wampirycznej sanguine.pl [blood-luna.org]
Głód (ang. hunger) - silne pożądanie konsumpcji, może być określane też jako pragnienie. Termin ten ma aspekt zarówno psychiczny jak i fizyczny - fizycznie objawia się jako intensywny "normalny" głód lub pragnienie, ale nie fizycznego jedzenia lub picia.

leksykon terminologii wampirycznej sanguine.pl [blood-luna.org]
Hematodypsja (ang. haematodipsia) - silna forma hematofilii

Hematomania (ang. haematomania) - silne, psychologiczne pragnienie krwi.

Hematofilia (ang. haematophilia) - seksualne zainteresowanie smakiem, widokiem lub zapachem krwi.

leksykon terminologii wampirycznej sanguine.pl [blood-luna.org]
Krwiopijca (ang. blood drinker) - każdy, kto pije krew, niezależnie od tego, jak sobie to motywuje.

Krwioćpacz (ang. blood junkie) - obraźliwy termin opisujący kogoś, kto odczuwa fizyczną potrzebę picia krwi.

Konsumpcja (ang. feeding) - akt degustacji energii w postaci krwi, lub energii psychicznej.

leksykon terminologii wampirycznej sanguine.pl [blood-luna.org]
Lifestyler (pol. przyjmujący styl życia) - ktoś, kto wyobrażając sobie, iż jest wampirem, przejmuje to, co twierdzi, że jest wampirzym stylem życia, z reguły włączając w to coś, co wydaje mu się wyglądem zewnętrznym wampira. Dotyczy to też używania specyficznej (w mniemaniu lifestylera wampirzej) terminologii, często wyjętej z gier RPG, filmów i książek. Równoznaczne z pozerem.

Likantropia - opanowanie ciała człowieka przez Bestię, czyli drzemiącego w nim zwięrzęcego ducha. U źródeł legendy o wilkołactwie leży zachowanie berserkerów Wikingów, którzy by uwolnić swoją naturę brali przed bitwą grzyby halucynogenne i inne psylocyby. Na starość odbijało się to na ich psychice zwiększoną agresją i utratami samokontroli, podczas których zabijali niekiedy członków własnych rodzin. Wypędzano ich ze społeczności i żyli w lasach jak zwierzęta, napadając często na innych ludzi. Podobne utraty samokontroli mogą wywołać i nne czynniki, a w przypadku wampirów jest to tym bardziej łatwiejsze.

leksykon terminologii wampirycznej sanguine.pl [blood-luna.org]
Łowca (ang. hunter) - ktoś, kto poluje, zastrasza, lub robi inną krzywdę (psychiczną, fizyczną, emocjonalną) innym, którzy są wampirami, bądź naprawdę, bądź też tylko w chorej wyobraźni łowcy. W skrajnej postaci działania łowcy są powodowane cieżkim schorzeniem umysłowym, które sprawia, iż wierzy on w rodzaj jakiejś świętej krucjaty, którą wypełnia stosując przmoc i inne radykalne działania. Mogą być niebezpieczni, lecz z reguły są po prostu śmieszni, albo są po prostu graczami RPG.

leksykon terminologii wampirycznej sanguine.pl [blood-luna.org]
Mentor - ktoś, kto doprowadził do przebudzenia i następnie uczył i prowadził młodego wampira. Często inaczej nazywany Ojcem lub Matką.

leksykon terminologii wampirycznej sanguine.pl [blood-luna.org]
Normal - rodzime, piękne i niemylące określenie kogoś, kto nie jest prawdziwym wampirem.

Nieśmiertelność (ang. immortality) - atrybut często przypisywany wampirom, określający ich jako niepodlegające śmierci, nie starzejące się, odporne na wszystkie rany i choroby. Słowo często używane przez pozerów, graczy RPG, i innych nie-wampirów, którzy naczytawszy się literatury pięknej twierdzą, że są nieśmiertelni. Wampiry są śmiertelne, chociaż poniekąd rozpiętość ich życia jest trochę większa niż u innych ludzi. Nie mniej nie mogę tego potwierdzić, spytajcie mnie za kilkadziesiąt lat ;)

Nephilim - dość szeroko rozprzestrzenione wśród Społeczności wierzenie, które mówi, że wampiry są dziedzicami Nephilim. Nephilim są poł-ludźmi, którzy zostali spłodzeni przez anioły. Żródłem tych wierzeń ma być I Księga Enocha, która została "wyrzucona" z Biblii, w okresie, gdy ta była powoli uznawana za świętą księgę.

leksykon terminologii wampirycznej sanguine.pl [blood-luna.org]
Przebudzenie (ang. awakening) - psychiczne i fizyczne zmiany, które zachodzą w wyniku ujawniania się wampiryzmu u wampira ukrytego.

Puszczanie krwi (ang. bloodletting) - akt fizycznego przecięcia swojej/czyjejś skóry, w celu uzyskania krwi. Często występuje przy zabawie z krwią, fetyszyźmie lub odżywianiu.

Przyjęcie (ang. embrace) - akt stawania się wampirem, poprzez oddanie swojej krwi wampirowi i równoczesne wypicie krwi wampira. Termin lekko trąci grami RPG.

Podpis energetyczny (ang. energy signature) - indywidualne i niepowtarzalne odczucie, wibracje, które wytwarza energia życiowa każdego z nas. Wierzy się, iż wampiry posiadają specyficzny rodzaj tej energii, która może być rozpoznana przez tych, którzy ją znają. W ten sposób inni, imający się magii, lub posiadający zdolności parapsychiczne, mogą nas zdentywikować.

Porfiria (ang. porphyria) - przypadłość, którą niektórzy badacze uznają za inspirację dla mitów i legend o wampirach. Ludzie cierpiący na porfirię mają bladą skórę, są wrażliwi na światło słoneczne, anemiczni - niektórzy z nich by zwalczyć anemię znani byli z tego, że pili krew.

Pozer (ang. poser) - vide lifestyler.

Prymus (ang. primus) - wampir, prawie zawsze starszy, który założył, lub jest przywódcą związku wampirów (vide coven)

Prawdziwy wampir (ang. real vampire) - ktoś, kto jest w takim stanie, że odczuwa fizyczne pragnienie krwi (które nie ma podłoża seksualnego, i w większej ilości niż inni krwiopijcy), lub pragnienie czerpania z innych energii psychicznej (emocje, energii ziemi, itp.). Prawdziwy wampir może spełniać (ale nie musi) poniższe warunki: prawdziwą, fizyczną potrzebę konsumpcji krwi lub energii życiowej, wyostrzone zmysły, wrażliwość na światło, nocny tryb życia. Wyostrzone zmysły wampira mogą obejmować pewne specjalne zdolności, takie jak manipulacja energią, projekcje astralne, i temu podobne. Wrażliwość na światło i nocny tryb życia nie ograniczają wampira do tego stopnia, iż ten niemógłby wychodzić w ciągu dnia, to po prostu wymaga pewnego wysiłku z jego strony.

Poszukujący (ang. seeker) - ktoś, kto szuka wampirów, lub wiedzy o nich, z reguły chcący się stać wampirem.

Pogromca (ang. slayer) - ktoś, kto publicznie ogłasza, że ma na swoim kącie zabójstwa osób, które uznał za wampiry.

Pragnienie (ang. thirst) - silna rządza konsumpcji, odczuwana fizycznie podobnie do "normalnego" pragnienia.

Przemienienie (ang. turning) - zobacz przyjęcie. Kolejny termin używany przez graczy RPG.

leksykon terminologii wampirycznej sanguine.pl [blood-luna.org]
Roleplayer, RPGer - miłośnik gier RPG, takich jak VtM i innych. Czasem są lifestylerami, czasem gubią granicę między światem realnym a rzeczywistością. Inni tę granicę rozróżniają i nie mają nic wspólnego z wampirami.

leksykon terminologii wampirycznej sanguine.pl [blood-luna.org]
Starszy (ang. elder) - długotrwały członek wampirzej społeczności, który jest respektowany i podziwiany z powodu jego doświadczenia, czynów, poświęcenia. Nauczyciel. Starszym jest często osoba, która bardzo pomogła rozwinąć/stworzyć Społeczność

Syndrom Renfielda (ang. Renfield's Syndrome) - patrz wampiryzm kliniczny.

Sanguine, Sanguinarianin - termin określający wampira żywiącego się krwią, także wampiry psioniczne i psychiczne, jeśli piją krew, podchodzą pod ten termin.
Sire (pol. ten, który dał życie) - mocno literacki termin często używany przez fanów twórczości Ann Rice i graczy RPG. Ktoś, kto jest odpowiedzialny za przemianę drugiej osoby w wampira.

SMS - Self-Mutilation Syndrome (Syndrom Samookaleczeń) - patologiczny stan psychiczny. Cierpiący na SMS, przezywani cutters (pol. tnący się), odczuwają potrzebę cięcia swojej skóry i patrzenia jak krwawi. Niektórzy z nich piją swoją krew, uzyskaną w ten sposób, lecz nie jest to reguła przy tej chorobie.

Społeczność - grupa ludzi, którym można przypiąć etykietkę "wampir".

Ssanie - częste i wygodne określenie pobierania energii.

Stigmata Vampira - ślady pozostałe z chwili przebudzenia - cięcia, ew. inne znaki na ciele.

Sukkubus - żeński demon żywiący się seksualną energią mężczyzn. Odwiedza ich nocą i po stosunku zostawia martwych, wyssanych z duszy. Podobno stąd powstały mity o wampirach. Dotyczy to szczególnie hebrajskiego podania o wampirzycy Lilith, lub inaczej Demonie Nocy, do której odwołują się niektóre teksty bilblijne. Mieć taką kochankę to... ;)

leksykon terminologii wampirycznej sanguine.pl [blood-luna.org]
Śmiertelnik (ang. mortal) - termin używany, by rozróżnić tego, kto nie jest wampirem. Termin mylący, gdyż sugeruje, że wampiry są nieśmiertelne.

leksykon terminologii wampirycznej sanguine.pl [blood-luna.org]
Tarcza (ang. shield) - zmiana właściwości swojej aury uniemożliwiająca bądź utrudniająca pobranie z siebie energii przez innego wampira lub dokonanie przez niego ataku psychicznego.

leksykon terminologii wampirycznej sanguine.pl [blood-luna.org]
Wampiryzm kliniczny (ang. clinical vampirism) - stan psychiczny, znany jako Syndrom Renfielda, który u dotkniętej nim osoby wywołuje psychiczną potrzebę picia krwi. Potrzeba ta jest często zaspokajana ich własną krwią, typowo poprzez cięcie swojego ciała nożem, brzytwą lub innym ostrym przedmiotem. Syndrom Renfielda ma podobne objawy jak SMS - nowa patologia, która rozprzestrzenia się w alarmującym tępie wsród (na razie) amerykańskiej młodzieży.

Wampir energetyczny (ang. energy vampire) - osoba, która ma potrzebę żywienia się siłą życiową innych. Większość wampirów energetycznych żywi się chi, lub energią psychiczną (np. emocje) i unika picia krwi.

Wampir ukryty (ang. latent vampire) - ktoś, kto jest już od urodzenia wampirem, lecz jego wampiryczne tendencje jeszcze się nie ujawniły.

Wampir psychiczny (ang. psychic vampire) - wampir, który woli czerpać energię życiową bezpośrednio z innych. Termin w zasadzie równoznaczny z wampirem energetycznym

Wampir psioniczny (ang. psi-vampire) - termin równoznaczny z wampirem psychicznym, jednak niektórzy widzą tutaj pewne rozróżnienie. Według nich ten ostatni czerpie energię psychicznie, podczas gdy to wampir psioniczny żywi się energią życiową innych.

Wampir seksualny (ang. sexual vampire) - rzadka odmiana wampira, który odżywia się energią seksualną.

Wannabe (pol. chcę być) - szyderczy termin, określający kogoś, kto usilnie pragnie zostać wampirem, często mając przy tym nierzeczywiste oczekiwania co do wampiryzmu, i bez znajomości dość istotnych problemów bycia wampirem, takich jak skąd wziąść dawce, itd.

Wizualizacja (ang. visualisation) - technika często stosowana przez wampiry psychiczne, polegająca na nadawaniu wyglądu stanom psychicznym, energii przy użyciu wyobraźni.

leksykon terminologii wampirycznej sanguine.pl [blood-luna.org]
Vampire i Vampyre - vampyre jest w angielskim starszą formą (XVII-XVIII w.) słowa vampire, które coraz częściej używa się do określenia wampirów nierealnych, fikcyjnych.

Vampyrecrafte - termin określa praktyki magiczne, stosowane przez wampiry. Wiele wampirów to Poganie i praktykują stare rytuały, więc magia jest integralną częścią ich wierzeń. Większość jednak praktykuje rozmaite techniki manipulacji energią.

leksykon terminologii wampirycznej sanguine.pl [blood-luna.org]
Zabawa z krwią (ang. bloodplay) - podobnie jak puszczanie krwi jest to akt używania krwi w sytuacjach seksualnych (vide fetyszyzm) lub w innych, jak na przykład rytuały, itp.


Bottom